Діалог з владою через театр — модель навиворіт

Театр для діалогу вже більше року проводить семінари та публічні покази, на яких ми досліджуємо системні проблеми, що ведуть до пригноблення молоді, громадських активістів, внутрішньо переміщених осіб.

Серед наших глядачів були різні люди, але не представники влади.

Таку можливість ми вирішили реалізувати у пілотному проекті "Через діалог до рівності у виборчих правах" у партнерстві з ВГО “Генерація успішної дії".

Під час 2-денного семінару люди з порушенням зору, слуху та опорно-рухового апарату разом запропонували 3 сценки, які показують кричущі проблеми доступності до виборчого процесу — неможливість ознайомитися з агітаційною продукцією, відсутність перекладачів на жестову мову, неможливість дістатися до виборчої дільниці та недостатня обізнаність членів виборчої комісії з виборчими правами виборців з інвалідністю.

Робота з театральними образами показала, що ключові почуття, яке відчувають учасники у ситуації виборів — це роздратування та безсилля. Саме ці почуття відверто звучали у форум-виставі, яка пройшла у приміщенні Київської міської державної адміністрації 24 вересня.

Подія без хазяїна, яка могла не відбутися

Ми були раді, що зможемо показати виставу у приміщенні КМДА як публічне повідомлення підтримки від місцевої влади у питанні захисту прав людей з інвалідністю. Але як виявилося, це була формальна згода, оскільки двічі були спроби відмінити або перенести показ, і в решті-решт він відбувався одночасно з роботами по підготовці до “важливої конференції”. Жоден представник від КМДА не завітав на наш захід.

Але діалог відбувся. Прийшли інші представники влади — від Уповноваженого Верховної ради з прав людини, Уповноваженого при Президентові України з питань людей з інвалідністю, Міністерства соціальної політики, Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю.

Грати подобається усім

І їм сподобалося грати! Cеред тих, хто запропонував зміни до сценок, була і Аксана Філіпішина, Представниця Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності. Вона замінила кандидата в депутати і запропонувала нову модель організації зустрічі з виборцями, які потребують доступної агітаційної інформації.

"Усе, що тут було сказано щодо доступності й організації виборів, усе можна реалізувати", - прокоментувала Алла Куца, головний консультант відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з питань людей з інвалідністю. Вона не вийшла на сцену, але активно долучалася до обговорення сценок.

Фінальним акордом став експромт, який запропонувала Аксана Філіпішина під час завершення заходу — зіграти представника Мінсоцполітики та його фінальну промову. Ідею підтримав актор вистави та перекладач жестової мови — Ігор Бондаренко. Він перейняв естафету та представив свою промову від імені Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності.Це була гра, в якій звучали серйозні речі і навіть критика, але у безпечному і прийнятному форматі для тих, кому вона була адресована.

А результат?

Звичайним форматом, у якому спілкуються із владою є круглі столи, прес-конференції, тренінги, де люди говорять про серйозні речі, але не грають, не діють, і не дуже слухають один одного. На таких заходах люди грають в серйозність, від якої втомлюються, і де відсутні живі історії для них і про них. Там зазвичай не чутно щирого зацікавлення у голосах людей з інвалідністю, як це було під час показу.

На показі форум-вистави для держслужбовців саме люди з інвалідністю, їх думка були ключовим джерелом знань, саме вони були експертами цього заходу. І саме ця модель навиворіт є нашою перемогою, коли звичайні люди, їх досвід стає ключем до формування дій влади.

Яна Салахова,

практик методики театр пригноблених, членкиня ГО "Театр для діалогу"

 

 

 

 

 

Theatre for Dialog