Виборці з інвалідністю розповіли, як кандидати втрачають їхні голоси

03.10.2015
Ірина Виртосу, кореспондентка Центру інформації про права людини

Не всі мають змогу ознайомитися із передвиборчою програмою кожного з кандидатів у місцеві органи державної влади. Це переважно стосується виборців з інвалідністю.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, агітація не представлена в доступних форматах, зокрема, немає друку передвиборчих програм на шрифті Брайля. Для нечуючих виборців відсутній переклад на жестову мову під час агітаційних виступів, а виборчі дільниці часто є фізично недоступними для людей, які пересуваються на візку.

Щоб привернути увагу представників уряду, членів Центральної виборчої комісії, громадськості до цих проблем, громадська організація "Театр для діалогу" представила виставу про майбутні вибори.

Автори сценарію - 12 осіб, які мають порушення зору, слуху, опорно-рухового апарату та інші форми інвалідності. Це прості люди, які беруть участь у розвитку своїх громад та хочуть, щоб їхні голоси були почуті.

"Під час підготовки для нас було важливо організувати інклюзивність простору. Наприклад, актори, які мають порушення зору чи пересуваються на візку, вчили жестову мову, щоб спілкуватися з нечуючими акторами. Ми адаптовувалися, і вчилися спілкуватися один з одним", - зауважила партнерка заходу Юлія Сачук, віце-президент громадської організації "Генерація успішної дії".

Під час вистави глядачі із залу, "пізнаючи" себе у змодельованих ситуаціях, достатньо емоційно висловлювалися щодо кандидатів у депутати. Дехто з глядачів був переконаний, що в "інваліда" є право голосувати на дому, тож представники виборчої комісії зобов'язані приходити додому. Утім, актори й глядачі вистави дуже швидко пояснили, що не потрібно створювати "гетто" для людини з інвалідністю.

"Ми маємо таке ж право голосувати на виборчій дільниці, як і решта, тож державі слід подбати про належні умови", - зауважила акторка Юлія Миронюк, віце-президент громадської організації студентів з інвалідністю "Гаудеамус".

Серед запропонованих рішень йшлося про універсальний дизайн, який допомагає організувати комфортний і безпечний простір для всіх, про використання розумного пристосування, яке, в першу чергу, забезпечує незалежність людини з інвалідністю.

"Усе, що тут було сказано щодо доступності й організації виборів, усе можна реалізувати", - прокоментувала Алла Куца,  головний консультант відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з питань людей з інвалідністю. Організатори ретельно записували всі пропозиції щодо покращення виборчого процесу та обіцяли ці рекомендації передати органам державної влади, до Центральної виборчої комісії, у ЗМІ.

"Я сумую, що серед глядачів цього театру переважно ті, хто потребують допомоги, а не ті, хто реалізує право кожного виборця з інвалідністю на волевиявлення. Я дуже сподіваюсь, що скоро ми не матимемо потреби в такому театрі, тому що будуть створені належні умови для реалізації прав всіх людей", - прокоментувала Аксана Філіпішина, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності.

Вона відзначила, що обраний формат заходу є вкрай вдалим, оскільки він дозволяє не тільки обговорити наявні проблеми, але й дає можливість самим людям з інвалідністю безпосередньо озвучити свою позицію та долучитися до діалогу з представниками органів влади для пошуку спільних рішень.

Захід відбувся за підтримки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Київської міської державної адміністрації (КМДА). 

Хоч КМДА надала приміщення для зустрічі, однак ніхто із представників київської влади так і не відвідав захід. Через інших людей "передали", що сьогодні день "засідань", а тому всі там. Паралельно в цьому залі облаштовували сцену для завтрашньої прес-конференції про боротьбу з корупцією на місцевому рівні.

Theatre for Dialog